Dünyanın en büyük uçurtmasını yaptı

 Mardin’de yaşayan 2 metre 51 santimlik boyuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en uzun boylu adamı olarak giren Sultan Köse’den sonra şimdi de dünyanın en büyük uçurtmasını yapan Mardin’li Zahit Mungan Guinness rekorlar kitabına girmek için aday olmaya hazırlanıyor.

Mardin’li uçurtma meraklısı 24 yaşındaki Zahit Mungan dünyanın en büyük uçurtmasını yaparak Guinness rekorlar kitabına aday olduğunu açıkladı. 

 

         Hollandalı uçurtma meraklısı olan Cees Kuppens’ın yaptığı Parasled 4x7 metre büyüklüğündeki uçurtmaya rakip olan Zahit Mundan  6x10 metre  ile Dünyanın en büyük parasled uçurtmasını yaparak  Cees Kuppens önüne geçmeyi başardı.   

       Mundan, 5 ayda tamamladığı 6 metre uzunluğunda 10 metre genişliğindeki dünyanın en büyük uçurtması yaptığı deneme uçuşunda 80 kg ağırlığındaki bir insanı uçurmayı başardı.

 

 

           UÇURTMANININ YAPIMI 5 AY SÜRDÜ

         Yaptığı birbirinden ilginç uçurtmalarla birçok ilde festivallere katılan Zahit Mundan, hayalindeki dünyanın en büyük uçurtmasını yapmak için tam 5 ay boyunca çalıştı.

       Dünyanın en büyük uçurtmasını yapmak için birçok ülkesinde kumaş ve bambu çubuklarını bulmak için aylarca internet üzerinde araştırma yaptı.  Çin’de bulduğu bir firmadan özel paraşüt kumaşı ve bambu ağacından yapılan özel kamışlar getirdi. Uçurtma yapımında toplamda 250 metrekare kumaş ve 100 metreye yakın bambu kamış çubukları kullandı. Uçurtma şiddetli rüzgârda 2 kişi bile havaya kaldıracak kapasiteye sahip. Ayrıca saate 15 km esen rüzgâr ile 100 kg kaldırma gücüne sahip olan dünyanın en büyük uçurtması 20 kg ağırlığında ve 10 mm kalınlığındaki iple ancak uçurulabiliyor. Yaptığı uçurtma ile şimdi 80 kg ağırlığındaki insanları bile uçurtmayı başardı.

              GUİNNESS REKORLAR KİTABINA ADAYIM

          Aylarca dikiş makinesi üzerinde hayalindeki uçurtmayı yapmak için çalıştığını belirten Mardin’li uçurtma meraklısı Zahit Mungan,5 ay içinde dünyanın en büyük uçurtmasını yaptığını söyledi.

Yaptığı uçurtma ile Guinness rekorlar kitabına aday bile olacağını belirten Mungan,” Şu ana kadar yaptığım internet araştırmasında benim gibi dünyanın en büyük uçurtmasını yapan olmadı.  Hollandalı uçurtma meraklısı olan Cees Kuppens’ın yaptığı Parasled 4x7 metre büyüklüğündeki uçurtma yapmış. Ben ise 6x10 metre ile dünyanın en büyük parasled uçurtmasını yaparak Cees Kuppens önüne geçmeyi başardım. Yetkililer bana destek çıkarsa bu rekorumu taçlandırmak için Guinness rekorlar kitabına aday olmak için başvurmak istiyorum.”dedi

             DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇURTMASI İLE İNSAN UÇURTTU

           Tamamıyla kendi imkânları ve hayali ile bu uçurtmayı tasarladığını belirten eden Mungan,”  Birçok insan bu işi yapabileceğime inanmadı. Ama ben bunu başardım. Hayalindeki uçurtmayı yapmak için dünyanın birçok ülkesinde kumaş ve bambu çubuklarını bulmak için aylarca internet üzerinde araştırma yaptım.  Çin’de bulduğum bir firmadan özel paraşüt kumaşı ve bambu ağacından yapılan özel kamışlar getirdim. 5 ay boyunca dikiş makinesi üzerinde uçurtmayı yapmak için çalıştım. Uçurtma yapımında toplamda 250 metrekare kumaş ve 100 metreye yakın bambu kamış çubukları kullandım. Uçurtma şiddetli rüzgârda 2 kişi bile havaya kaldıracak kapasiteye sahip. Ayrıca saate 15 km esen rüzgâr ile 100 kg kaldırma gücüne sahip olan dünyanın en büyük uçurtması 20 kg ağırlığında ve 10 mm kalınlığındaki iple ancak uçurulabiliyor. “ ifadelerini kullandı.

          6 YAŞINDAN BERİ UÇURTMA YAPIYORUM

        6 yaşından bu yana uçurtmaya gönül vermiş bir Mardin sevdalısı olduğunu ifade eden Mungan, şöyle konuştu”  Uçurtma yapmayı çok seviyordum. Önce küçük uçurtmalar yaptım. Babam buna karşıydı uçurtma yapmamı istemiyordu. Gizli gizli uçurtma yapıyordum. Evlerin damında uçurdum. Uçurtma sevdası yüzünden birçok tehlike atlattım. 14 yaşıma geldiğinde internet aracılığıyla, Martı Uçurtma Kulübü ile tanıştım ve bu sanal kulüp aracılığıyla ülkemizdeki uçurtma yapımı ile yakından ilgilenen insanları tanıdım. Bu kulüp vasıtası ile birçok uçurtma modeli, uçurtma yapımı ve uçurtma projeleri hakkında bilgi sahibi oldum. Martı Uçurtma Kulübü kurucularından Ferruh ağabey bana paraşüt kumaşı, karbon çubuk ve birkaç örnek uçurtma göndermişti. Bu gelen malzemeler ile kuyruksuz uçabilen ilk delta uçurtmamı yaptım. Bende daha büyük bir tutku ve heyecan uyandırdı. Çok kalabalık olmasa da 2006’da birkaç arkadaşım ve ailemden birkaç kişiyle Mardin’de ilk uçurtma etkinliğimi yaptım. “şeklinde konuştu

 

        UÇURTMA İLE HAVA FOTOĞRAFÇILIĞI YAPTI

     2008-2009 ve 2010 yıllarında uçurtma koleksiyonları ile uçurtmalarından oluşan uçurtma sergisi açtım. Buradan aldığım ilham ile daha büyük ve gelişmiş uçurtmalar yaptım ve birçok uluslararası uçurtma festivaline öncülük ettim. Daha sonrasında uçurtma ile hava fotoğrafçılığı yapma fikri zihnimde canlandı.  İlk başlarda cep telefonumu bağlayarak çektiğim videolardan fotoğraf elde etmeye çalıştım. Sonrasında uçurtmaya bağladığım fotoğraf makinesi ile tarihi kenti tüm detaylarıyla görüntülemeyi başarabildim. Uçurtmaya bağladığım fotoğraf makinesinin zarar görmemesi için kendi yapmış olduğum sistem ve özel kabin ile uzaktan kumanda ile görüntüleri izleyerek oldukça kaliteli fotoğraflar çekmekteyim. Uçurtmayla ile havadan çekilen fotoğrafları Mardin ve İstanbul’ da sergiledim. Çocukluğumdan beri Mardin Kalesi'ne çıkma hayali yaşadım. Kaleye çıkamadığım için bu hayalimi gökyüzünde uçurtmaya bağladığım kamera sistemi çektiğim görüntülerle gerçekleştirdim.” diye konuştu

resim