Hakkımda

Hakkımda

  

Kısa Biyografi

Benim en büyük tutkum, uçurtma. Uçurtmaya ilgim, okul hayatımın öncesinde başladı. Önceleri herkes gibi naylondan ve altıgen uçurtma yapıyordum. Araştırmalarımla birlikte farklı malzemelerle ve tasarımlarla tanıştım. Çeşit çeşit uçurtmalar olduğunu gördükçe, kendim de farklı uçurtmalar tasarlayabileceğimi düşündüm. Bunun için uçurtmalarımı kendim dikmeyi öğrendim. Böylece hem kendi tasarladığım özgün uçurtmalar yapmaya başladım, hem de farklı yerlerdeki uçurtmaları da modelleyerek kendi üretimlerimi de yaptım.

Bu tutku ilerleyen zamanlarda uçurtma tasarlamanın ötesinde bir yerlere götürdü beni. Çocukluğumdan beri, Mardin’de göğe bakmak bana büyülü gelir ve ilham verir. Bunu uçurtmaların gözünden Mardin’e bakmak olarak da geliştirdim. Şimdiki gibi hava fotoğrafçılığı teknolojilerinin olmadığı yıllarda, uçurtmalarıma monte ettiğim cep telefonu, fotoğraf makineleri ve çeşitli kendi geliştirdiğim yöntemlerle Mardin’in ilk hava fotoğraflarını çektim. Bu fotoğraflarla çeşitli illerde sergiler açtım. Daha sonra bunu drone fotoğrafçılığı ile geliştirdim.

Tasarladığım uçurtmalarla yıllardır Türkiye’de ve dünyada uçurtma festivallerine katılıyorum. Mardin kültürünü yansıttığım uçurtmaları bugüne kadar dünyanın birçok yerindeki uçurtma festivaline taşıdım. Böylelikle, katıldığım bu festivallerde Türkiye’yi temsil etme ve Mardin kültürünü tanıtma fırsatı yakaladım. Mardin’de uçurtma kültürünü sadece sürdürmek değil, bu kültürü yeni uçurtmalar tasarlayarak geliştirmek ve hem çocuklar hem de yetişkinler arasında yaygınlaştırmak için çalışıyorum. Festivaller sayesinde dünyanın farklı yerlerinden insanlarla uçurtma aracılığıyla bağlar kurmak mümkün oldu ve bunu kültürlerarası paylaşım aracı olarak görüyorum. Bu festivaller, uçurtma kültürünün dünyanın farklı yerlerinde nasıl olduğunu görmeme, dünyanın birçok yerinden uçurtma tasarımcısı insanını tanımama ve uçurtma arşivimi zenginleştirmeme katkı sağlıyor.

Süreç içerisinide Mardin’de küçük etkinliklerle başlattığımız uçurtma şenliklerinin “Mardin Uluslararası Uçurtma Festivali”ne dönüşmesine öncülük ettim. Bu etkinlikler daha çok insanın uçurtmayla tanışmasını sağladı. Başka önemli bir şey de, kendi hikayemi anlattığım ve uçurtmalarını gösteren “Uçurtmanın Peşinde” isimli bir kısa filmim çekildi. Bu film farklı ödüller aldı. Gökyüzü ile yeryüzü arasında ilişkiler kurmak, insanlığın çok eskiden beri üzerinde düşündüğü bir konu olmuştur. İnsanlar, ulaşamadıkları gökyüzüne o dönemde ulaşmak için uçurtmaları kullanmışlar. Daha sonraları dini inançlar gereği, bu oyuncakların yasaklandığı dönemler ve yerler olmuş. Ancak hiçbir zaman uçurtma tarih yüzünden, dünyadan ve gökyüzünden eksik olmamış.

Mardin, uçurtmanın semalarında eksik olmadığı bir yer. Mardin sokaklarından gökyüzüne baktığınızda mutlaka bir tane uçurtma görürsünüz. Uçurtmanın burada özel bir yeri var. Hem evlerin damlı olması, hem de rüzgar alıyor oluşu sayesinde, çocukların rahatlıkla uçurtma uçurabildiği bir şehirdir.

Uçurtmaların gökyüzünde süzülmesi, elimde iplerle onları yönlendirmek, rüzgarla akışını izlemek beni en mutlu eden şeylerden.

Gökyüzüne bakarken uçurtma olarak daha neler neler yapıp uçurabilirim diye hayaller kurmaya devam ediyorum.

Ellerim tuttuğu sürece yaptığım uçurtmaları gökyüzüne göndermeye devam edeceğim.

 

Short Biography

My biggest passion is kites. My interest in kites started before my school life. At first, I was making nylon and hexagonal kites like everyone else. Through my research, I came across different materials and designs. As I saw that there were various kinds of kites, I thought that I could design different kites myself. For this, I learned to sew my own kites. Thus, I started to make speical kites of my own design, and I also made my own productions by modeling kites in different places.

Later on, this passion took me to places beyond designing kites. Since my childhood, looking at the sky in Mardin has been magical and inspiring to me. I also transformed this as looking at Mardin through the eyes of kites. In the years when there were no aerial photography technologies like today, I took the first aerial photographs of Mardin with cell phones, cameras and various selfdeveloped methods that I mounted on my kites. I orginised exhibitions in various provinces with these photographs. Later, I developed this with drone photography.

I have been participating in kite festivals in Turkey and around the world for years with the kites I have designed. I have carried the kites reflecting symbols from Mardin culture to many kite festivals around the world. Thus, I had the opportunity to represent Turkey and promote Mardin culture in these festivals. I aim not only to sustain the kite culture in Mardin, but also to develop this culture by designing new kites and to spread it among both children and adults. Thanks to the festivals, it has been possible to connect with people from different parts of the world through kites and I see it as a means of intercultural exchange. These festivals provides to see how kite culture is in different parts of the world, to get to know kite designer people from all over the world and to enrich my kite archive.

In the process, I pioneered the kite festivals that we started with small events in Mardin to turn into the “Mardin International Kite Festival”. These events provided more people to meet kites. Another important thing is that a short movie called “Rising Puppets” in which I told my own story and showed kites was shot in 2018. This movie received different awards.

Establishing relationships between the sky and the earth has been a subject that humanity has been thinking about since time immemorial. People used kites to reach the sky that they could not reach at that time. Later, there were periods and places where kites were banned due to religious beliefs. However, the kite has never been missing from the world and the sky throughout history.

Mardin is a place where kites are never missing from the sky. When you look at the sky from the streets of Mardin, you will definitely see a kite. Kites have a special place here. It is a city where children can easily fly kites thanks to the roofed houses and the wind.

Watching the kites floating in the sky, guiding them with the strings in my hand, and watching them flow with the wind is one of the things that makes me the happiest.

While looking at the sky, I will continue to dream about what else I can make and fly as a kite.

As long as my hands are healthy, I will continue to send my kites to the sky.

 

Türkiye’deki Festivaller

Kite Festivals In Turkey

2004, 2005, 2006, 2007: Mardin Uçurtma Şenliği, Mardin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Mardin

2007: Uçurtma Festivali, Bahçeşehir, İstanbul

2008: Uluslararası Uçurtma Festivali, Küçükçekmece, İstanbul

2009: Mezopotamya Uçurtma Festivali, Mardin 2009: Tatvan Uçurtma Şenliği, Bitlis

2009: Midyat Uçurtma Şenliği, Mardin

2010: Uçurtma Şenliği, Sarmaşık Derneği, Diyarbakır

2011: Uçurtma Şenliği, Marmara Forum AVM, İstanbul

2014: Gökçeada Uçurtma Şenliği, Çanakkale

2016: Ulusal Uçurtma Festivali, Mardin

2016: Uluslararası Engelsiz Uçurtma Atölyesi, İzmir

2017: Uluslararası Uçurtma Festivali, Mardin

2017: Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali, İzmir

2017: Saray Uçurtma Şenliği, Tekirdağ

2017: Uçurtma Şenliği, Şanlıurfa

2017: Gerçüş Uçurtma Şenliği, Batman

2018: Uluslararası Uçurtma Festivali, Mardin

2018: Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali, İzmir

2021, 2022, 2023: Bursa Uçurtma Şenliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa

2022, 2023: Van Uçurtma Şenliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Van

2022: Fişekhane Uçurtma Festivali, Fişekhane AVM, İstanbul

2022: Gökyüzünde Bayram Var, Sabancı Vakfı İstanbul Uçurtma Şenliği, İstanbul

2023: Zahit Mungan ile Trakya Uçurtma Festivali, Tekirdağ

2023: Pozantı Uçurtma Şenliği, Pozantı Belediyesi, Adana

 

Uluslararası Festivaller

International Kite Festivals

2016: 24. Pasir Gudang Dünya Uçurtma Festivali, Johor / Malezya

24th Pasir Gudang World Kite Festival, Johor / Malaysia

2016: Uluslararası Uçurtma Festivali, Melaka / Malezya

Maleka International Kite Festival, Melaka / Malaysia

2016: Uluslararası Uçurtma Festivali, Satun / Tayland

Satun International Kite Festival, Satun / Tayland

2017: Gujarat Uluslararası Uçurtma Festivali, Gujarat / Hindistan

Gujarat International Kite Festival, Gujarat / India

2017, 2018, 2019: Tryhutty Uluslararası Uçurtma Festivali, Ukrayna

Tryhutty International Kite Festival, Ukrain

2018: Telangana Uluslararası Uçurtma Festivali, Hyderabad / Hindistan

Telangana International Kite Festival, Hyderabad / India

2019: 39. Satun Uluslararası Uçurtma Festivali, Satun / Tayland

39th Satun International Kite Festival, Satun / Tayland

2019: Uluslararası Uçurtma Festivali, Pasir Gudang / Malezya

Pasir Gudang World Kite Festival, Johor / Malaysia

2019: Uluslararası Uçurtma Festivali, Gozo / Malta

International Kite Festival, Gozo / Malta

2019: Uluslararası Uçurtma Festivali, Cape Town / Güney Afrika

International Kite Festival, Cape Town / South Africa

2021: Uçurtma Atölyesi, Dubai / Birleşik Arap Emirlikleri

Kite Workshop, Duabi / United Arab Emirates

2022: Sanur Uluslararası Uçurtma Festivali, Bali / Endonezya

Sanur International Kite Festival, Bali / Indonesia

2023: Uluslararası Uçurtma Festivali, Weifang / Çin

Weifang International Kite Festival, Weifang / China2023:

2023: 4. Katar Balon Festivali, Doha / Katar


4th Qatar Baloon Festival, Doha / Qatar

2024: Gujarat Uluslararası Uçurtma Festivali, Gujarat / Hindistan

Gujarat International Kite Festival, Gujarat / India

 

Sosyal Medya

SPONSOR / İŞ BİRLİKLERİ