Uçurtmayla İnsan Uçurma

Uçurtmayla İnsan Uçurma

İnsanoğlu her zaman kendi icadıyla uçmak istemiştir. Benim de amaçlarımdan bir tanesi buydu. Bunun 2008 yılında hayalini kurup 2015 yılında ilk adımımı atmıştım. Yıllarca uçurtma ile ilgilendiğim için bu tecrübe ve deneyimlerimi kullanarak bu hayalimi gerçekleştirmek için yola çıktım.

Bu hayalimi gerçekleştirebilmek için seçeceğim uçurtma modeli çok önemli rol oynuyordu. Yıllarca yapmış olduğum birçok uçurtma modellerinin arasında “Parasled” uçurtma modeline karar verdim. Ciddi hesaplamalarımın sonucunda 6 metre yüksekliğinde 10 metre genişliğinde uçurtma çalışmalarına başladım. Yapacağım bu uçurtma, şimdiye kadar yapmış olduğum en büyük uçurtmaydı. Yapmış olduğum “Parasled” uçurtma modeli dünyanın en büyük uçurtması olacaktı.

Uçurtma yapım aşamalarını Mardin Müzesi Sanat Galeri Salonunda gerçekleştirdim. 60 metre karelik uçurtmayı dikebilmek oldukça büyük bir emek ve çaba istiyor. “Parasled” uçurtmayı gece gündüz çalışarak yaklaşık 5 ayda tamamladım. Malzeme olarak: bambu, paraşüt kumaşı ve halat ip kullandım.

Büyük emeklerim sonucunda uçurtma yapımını tamamlayıp hayalimi gerçekleştirmek için uygun bir arazi seçtim. Uçurtmayı uçurabilmek için insan gücünün uçurtmanın ipini tutmaya yetmezdi, arazi arabası kullanarak uçurtmayı havalandırdık. Güvenlik önlemleri alınarak 55 kg olan kız kardeşim Ceylan’ı  5 metre yüksekliğinde havalandırdık.  Daha sonra kendim de bunu deneyimlemek istedim. Böylelikle yıllarca hayalini kurduğum kendi yaptığım uçurtma ile gökyüzüyle buluştum.

 

Sosyal Medya

SPONSOR / İŞ BİRLİKLERİ