Uçurtmayla Hava Fotoğrafçılığı

Uçurtmayla Hava Fotoğrafçılığı

  Mardin Kalesi 1986 yılında tepesine konulan NATO radarı nedeniyle halka kapatıldığı için birçok insanın hayalinde Mardin Kalesine çıkmak vardır. Çocukluk yıllarımdan bu yana benim de hayallerimden biridir.

 Mardin Kalesine çıkamadığım için 2006 yılında cep telefonuyla video kaydı yaparak, ilk olarak evimizin havadan uçurtmayla fotoğrafını çektim ve bu bende daha büyük ilham kaynağı oldu. Hedeflerimden biri de Mardin’in tarihi mekânlarının fotoğraflarını uçurtma aracılığıyla çekip, havadan fotoğraf sergisi açmaktı.

 Daha kaliteli fotoğraflar çekebilmek için bir düzenek hazırladım. Bu düzenekte kullandığım malzemeler: alüminyum, servo motorlar, radyo kontrollü kumanda, görüntü alıcı verici ve görüntü aktarıcı gözlük.  Hazırladığım bu düzenek kompakt fotoğraf makinesi içindi. Yaklaşık olarak sistemin ağırlığı 400 gr dı. Bu sistemle (KAP) daha kaliteli fotoğraflar çekmeye başladım. 4 yıl boyunca birçok tarihi mekânların hava fotoğraflarının arşivini yapmaya başlamıştım.

 Kompakt fotoğraf makinesinden uçurtmayla çektiğim hava fotoğraflarının görüntü kalitesi beni tatmin etmemeye başladı. Bu seferki hedeflerimden bir tanesi de DSLR fotoğraf makinesi ile uçurtma uçurtmaktı. DSLR fotoğraf makinesi için tekrardan ayrı bir düzenek yaptım ve servo motorlarını büyüttüm. Bu sayede yeni yapmış olduğum düzenekle fotoğraf makinesini havadan 360 derece kontrol ederek ve görüntüyü canlı izleyerek istediğim yerin hem fotoğrafını çekebiliyorum hem de video kayıt alabiliyorum.

Bu serüven yaklaşık 5 yıl sürdü, bu süre zarfında 30000 adet fotoğraf çektim. Fotoğrafların arasından 30 adet fotoğraf seçerek “Uçurtmamın Gözünden Mardin” adlı sergimi Mardin Müzesinde 1 Ekim 2013 yılında uçurtmayla çekilen hava fotoğraf sergimi açtım.    

6 Nisan 2014 yılında İstanbul MAREV Vakfında “Uçurtmamın Gözünden Mardin ” adlı sergimi ikinci defa açmış oldum.

Adana’da 28 Kasım 2015 yılında Adana Fotoğraf Amatörleri Derneğinde 3.sergimi açtım.

 

2006 yılında cep telefonuyla çektiğim fotoğraf.

Uçurtma ile çekilen fotoğraflarına,  fotoğraf galerisinden "Uçurtma ile çekilen hava fotoğrafları" albümünden ulaşabilirsiniz.

 

 

  

 

Sosyal Medya

SPONSOR / İŞ BİRLİKLERİ